کانال تلگرام معماری
شرایط بومی بودن

شرایط بومی بودن در استخدامی دستگاه های اجرایی و آموزش و پرورش

شرایط بومی بودن در آزمون دستگاه های اجرایی و آموزش و پرورش یکی از مهم ترین مسائلی است که در بحث آزمون های استخدامی مطرح است؛ بالاخص در استخدامی 1399 مسئله بومی گزینی بود که در میان مدت ثبت نام این طرح تصویب و اجرا شد. در ادامه با تعریف بومی بودن استخدام دستگاه های اجرایی و آموزش و پرورش با ما همراه باشید.

تعریف بومی بودن استخدام دستگاه های اجرایی و آموزش و پرورش

همانطور که در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی کشور ذکر شده است شرایط بومی بودن در آزمون استخدامی در این ثبت نام این است که افراد حداقل دارای یکی از ویژگی هایی که در ادامه بیان می شود، باشند:

 1. شهرستانهای محل تولد داوطلب و  یا همسر با شهرستان محل مورد تقاضای استخدامی یکی بوده باشد که بدینوسیله می توان از ضرایب شهرستانی آن استفاده نمود.
 2. استان محل تولد فرد و یا همسر با استان محل مورد تقاضای استخدام یکی بوده باشد. (جهت استفاده از ضرایب استانی)
 3. همسر و فرزندان کارکنان رسمی و همچنین پیمانی دولت یا نیروهای مسلح کشوری از جمله شاغل و یا بازنشسته  که شهرستان محل خدمت فعلی یا بازنشستگی والدین داوطلب با شهرستان مورد تقاضای استخدام آنها یکی باشد. (جهت استفاده از ضرایب استانی)
 4. همسر و فرزندان کارکنان رسمی و پیمانی دولت و یا نیروهاي مسلح اعم از شاغل و یا بازنشسته  که استان محل خدمت فعلی یا بازنشستگی والدین داوطلب با استان محل مورد تقاضا براي استخدام آنان یکی باشد می توانند از ضرایب شهرستانی آن استفاده کنند.
 5. داوطلبینی که حداقل  4  سال از سنوات تحصیلی   ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان و یا دانشگاه خود را به صورت متوالی یا متناوب در شهرستان محل مورد تقاضای استخدام طی کرده باشد.  می توانند از ضرایب شهرستانی آن استفاده کنند.
 6. داوطلبینی که حداقل  4  سال از سنوات تحصیلی  ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و یا دانشگاهی خود  را به صورت متوالی یا متناوب در استان محل مورد تقاضا براي استخدام طی کرده باشد. می توانند از ضرایب شهرستانی آن استفاده کنند.
 7. داوطلبینی که حداقل  4  سال سابقه پرداخت حق بیمه ی خود را در شهرستان محل مورد تقاضا برای استخدام داشته باشد. می توانند از ضرایب شهرستانی آن استفاده کنند.
 8. داوطلبینی که حداقل  4  سال سابقه پرداخت حق بیمه در استان محل مورد تقاضای خود براي استخدام داشته باشد. (جهت استفاده از ضرایب استانی)
 9. پدر، مادر و یا همسر فرد داوطلب حداقل  4  سال سابقه پرداخت حق بیمه در شهرستان محل مورد تقاضای  استخدام را داشته باشند.  (جهت استفاده از ضرایب شهرستانی)
 10. پدر، مادر و یا همسر فرد داوطلب حداقل   4  سال سابقه پرداخت حق بیمه در استان مورد تقاضای استخدام را داشته باشند.می توانند از ضرایب استانی آن استفاده کنند.

نکات قابل توجه در شرایط بومی بودن

تذکر 1: پرداخت حق بیمه طی مدت تعیین شده در بندهاي 7 الی 10 صرفاً براي یکی از موارد مذکور قابل محاسبه می باشد.

تذکر 2: مبنای استان و شهرستان براي مشخص شدن بومی بودن داوطلب، طبق آخرین تقسیمات کشوري اعلام شده توسط وزارت کشور در زمان ثبت نام است. 

بومی بودن شهرستانی یا استانی؟

بر اساس قانون اصلاح ماده (44) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب 99/06/16 مجلس شورای اسلامی مبنی بر « اولویت قائل شدن برای جذب داوطلبان بومی شهرستانی به استثنای شهر تهران و مراکز استان ها » به متقاضیان محترم ثبت نام کننده در آزمون اجازه داده خواهد شد بر اساس قانون اصلاحی و شغل محل های موجود در دفترچه راهنمای ثبت نام با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی این سازمان نسبت به ویرایش اطلاعات و شغل محل انتخابی خود اقدام نمایند.

6 دیدگاه ها

 1. Avatar

  سلام وقتتون بخیر.اینکه ۴ سال تحصیل جزء بومی بودن محسوب میشه.بشرط پر کردن استشهاد محلی هستش؟ ۴ به تنهایی جزء بومی شهرستان نیست؟

  • معمار گلد

   سلام وقت بخیر

   در متن قوانین استشهاد هیچ کدام از موارد مربوط به بومی گزینی 4 سال دانشگاه نبود. همانطور که در تصویر زیر ملاحظه می کنید(برای بزرگنمایی بر روی تصویر کلیک کنید):

   برای اطلاعات بیشتر حتما با کارشناسان سنجش ارتباط برقرار کنید.

   • Avatar

    ممنون از پاسخگوییتون.ولی من منظورم چهارسال دبیرستانه.که در شهرستان مورد نظرم که برای آزمون ثبت کردم درس خوندم.اما الان ساکن اون شهرستان نیستم.شرایط بومی بودن را دارم یا حتما باید ساکن اون شهرستان باشم و با تایید استشهاد محلی مبنی بر ساکن بودن فعلی میتونم از شرایط بومی بودن برخودار شم؟اصلا نیازی به استشهاد هست یا چهارسال دبیرستان کافیه؟ببخشید که سوالم طولانی شد

    • Admin

     به متن زیر که در پانویس فرم نوشته دقت کنید:
     داوطلبان بومی شهرستانی که دارای سوابق تحصیلی در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و یا دبیرستان در شهرستان مورد تقاضا باشند، با تایید اداره آموزش و پرورش شهرستان مربوطه صرفاً میتوانند از آن برای احراز تمام و یا قسمتی از سوابق ده سال سکونت در شهرستان مورد تقاضا بهرهمند گردند و تکمیل این فرم برای احراز سکونت فعلی آنان در شهرستان مورد نظر، الزامی میباشد.

     • Avatar

      سلام
      متاسفانه من بومی رو انتخاب نکردم ینی متوجه نبودم.الان هم قبول شدم تو جهاد کشاورزی ولی بومی نزدم درحالی که بومی بودم الان چکارکنم

      • Admin

       سلام وقت بخیر
       در این مورد حتما هنگام تحویل مدارک برای مصاحبه با کارشناسان مربوطه صحبت کنید یا از طریق وبسایت سازمان سنجش با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.