خانه / پروژه پاورپوینت / مرمت خانه نصیری خرم اباد + پیش نمایش اسلایدها و دانلود رایگان

مرمت خانه نصیری خرم اباد + پیش نمایش اسلایدها و دانلود رایگان

مرمت خانه نصیری خرم اباد

مرمت خانه نصیری خرم اباد

 

با سلام خدمت کاربران معمار گلد ، مفتخریم پروژه خانه نصیری خرم آباد را به شما تقدیم کنیم:

مرمت خانه نصیری خرم اباد

مقدمه:

شهرستان خرم آباد در ۴۷ درجه و ۴۱ دقیقه طول شرقی و ۳۲ درجه و ۵۶ دقیقه تا ۳۳ درجه و ۵۱ دقیقه عرض شمالی و ارتفاع متوسط آن از سطح دریا در حدود ۱۱۲۵ متر است. شهرستان خرم‌آباد که مرکز استان لرستان است بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای ۶ بخش به اسامی پاپی، چغلوندی، چگنی، مرکزی، ویسیان و زاغه (منطقه مورد بررسی) و ۲۲ دهستان است. مساحت این شهرستان ۶۲۳۳ کیلومتر مربع است. شهرستان خرم‌آباد در حال حاضر دارای بافت پیوسته معماری و منسجمی به مانند بروجرد نیست و اغلب منازل قدیمی که در سطح شهر باقی مانده‌اند به صورت پراکنده در محله‌های قدیم شهر از جمله محله پشت بازار، درب دلاکان، پاسنگر، گرداب سنگی و سبزه میدان قابل مشاهده هستند.

دلیل عدم انسجام

دلیل این عدم انسجام و یکپارچگی منازل قدیمی در شهر خرم‌آباد،
ساخت و سازهای بی‌رویه منازل مسکونی و عدم درک صحیح مردم نسبت به اهمیت حفظ بافت کهن شهری و همچنین بی‌توجهی مسئولان وقت نسبت به این امر بوده است به طوری که هم اکنون به ندرت می‌توان  خانه‌های قدیمی مربوط دوران قاجار در شهر خرم‌آباد مشاهده نمود. منازل قدیمی دیگری که باقی مانده‌اند یا متعلق به دوران پهلوی می‌باشند یا به طور کلی تخریب شده‌اند.

کاربری بنا در قدیم

منزل نصیری که سابقاً اولین اداره پست شهر خرم‌آباد بوده یکی از معدود خانه‌هایی است که از دوران قاجار تا کنون سالم و پا بر جا مانده است، لذا ضرورت دارد این بنا و نمونه‌هایی مشابه آن در فهرست آثار ملی کشور به ثبت برسد تا اندک نشانه‌های باقی مانده از شهر نشینی و معماری این دیار کهن محفوظ بماند.

 موقعیت طبیعی اثر

منزل نصیری در غرب شهر خرم‌آباد و در میان بافت قدیم شهر قرار گرفته است. رشته کوه سفید که از شهر خرم‌آباد شروع می‌شود و همچنین پناهگاه صخره‌ای پاسنگر شمال این اثر را در بر گرفته‌اند. خیابان قدیم معروف به کمر بندی که نام کنونی آن شهید اردشیر کرمی است از جلوی این منزل عبور می‌کند. این محله که به پاسنگر شهرت دارد از قدیمیترین محله‌های شهری خرم‌آباد است که بافت مسکونی آن اکنون فرسوده شده و بیشتر منازل قدیمی آن در حال تخریب و باز سازی هستند.

مشخصات اثر

خانه نصیری دارای پلانی به شکل مربع نامنظم و دو طبقه همکف و اول است . ابعاد کلی بنا ۲۲/۲۱*۲۵/۲۰ متر و مساحتی بالغ بر ۷۰/۴۲۹ متر دارد. در ورودی بنا به سمت شمال باز می‌شود و پس از یک راهرو به طول ۱۵/۳ متر و عرض ۴۳/۱ متر به فضای حیاط می‌رسد . حیاط این منزل را درختان انار در بر گرفته و در وسط آن یک حوض رنگی وجود دارد. طول حیاط ۷۱/۱۳ متر و عرض آن ۳۵/۷ متر است. فضاهای معماری از سه طرف حیاط را در بر گرفته و فقط از ضلع شرقی و به دیوار ختم می‌شود.
فضاهای معماری در طبقه همکف این بنا به سه قسمت شمالی، غربی وجنوبی تقسیم می‌شوند.

گالری تصاویر مرمت خانه نصیری خرم اباد ( اسلایدها )

 

مشخصات فایل مرمت خانه نصیری خرم اباد

عنوان مرمت خانه نصیری خرم اباد
فرمت پاورپوینت
تعداد اسلاید ۳۰ اسلاید
حجم ۲ مگابایت

بخش دانلود

  • برای دانلود فایل پاورپوینت بر روی دکمه زیر کلک بنیت.
دانلود مستقیم ورایگان فایل – کلیک کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code