خانه / معماران بزرگ / هوشنگ سیحون : بیوگرافی + اثار + دانلود
سفارش انجام پروژه های معماری عمرانی و مرمتی

هوشنگ سیحون : بیوگرافی + اثار + دانلود

هوشنگ سیحون ( ۱ شهریور ۱۲۹۹ تهران – ۵ خرداد ۱۳۹۳ ونکوور کانادا)  معمار، طراح، نقاش و مجسمه ساز سرشناس و نامدار اهل ایران بود.

هوشنگ سیحون استاد معماری و رییس سابق دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود. سیحون، که از معماران بزرگ زمان خود بود، طراح بناهای یادبودی چون آرامگاه بوعلی سینا و طراح آرامگاه‌های خیام، نادرشاه افشار، فردوسی و کمال الملک بوده است.

بررسی اثار هوشنگ سیحون

١ زندگی نامه

هوشنگ سیحون در خانواده ای آشنا با موسیقی به دنیا آمد. پدربزرگ او میرزا عبدالله فراهانی از پیشگامان موسیقی سنتی و معروف به پدر موسیقی سنتی ایران بود. مادر وی، مولود خانم، از نوازندگان تار و سه تار و نیز دایی او مرحوم احمد عبادی، استاد بزرگ سه تار بود.

او پساز پایان تحصیل معماری در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، به دعوت آندره گدار (رئیساداره باستان شناسی وقت ایران) برای ادامه تحصیل راهی پاریسمی شود و در دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس(بوزار) طی حدود ۳ سال تحت تعلیم اوتلو زاوارونی به تکمیل دانش معماری خود

می پردازد و در سال ۱۹۴۹ به درجه دکترای هنر می رسد. او در بازگشت به ایران در سن ۲۳ سالگی نخستین اثر معماری خود که بنای یادبودی بر آرامگاه بوعلی سینا بوده است را طراحی می کند.

٢ معماری

وی استاد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بوده و یکدوره ریاست این نقاش و معمار « هوشنگ سیحون » دانشکده را عهده دار بوده است. استاد پرسابقه ایرانی، به مرد بناهای ماندگار معروف است.

مقبره فردوسی در مشهد
ارامگاه فردوسی ۱۳۴۷

 

 

آرامگاه کلنل پسیان طراح هوشنگ سیحون
آرامگاه کلنل پسیان ۱۳۳۷

 تفاوت آرامگاه ابو علی سینا با گنبد قابوس

اختلاف عمدهٔ که برج آرامگاه ابو‌علی‌سینا با گنبد قابوس دارد دو چیز است: یکی این که به مناسبت موقعیت و محدود بودن فضای آرامگاه ابوعلی و همچنین توجه به میزان مخارجی که پیشبینی می گشت، ابعاد برج آرامگاه ابوعلی، نصف ابعاد گنبد قابوس در نظر گرفته شده است و در ابتدای امر، چنین تصمیمی نگرفته بودند، لکن محذوراتی، انجمن آثار ملّی را وادار نمود که از آقای مهندسسیحون، طراح و ناظر آرامگاه بخواهد تا ابعاد ساختمان را به نصف تقلیل دهد.

اختلاف عمدهٔ دیگر این است که فاصله بین ترک های آرامگاه ابو علی سینا باز و گشاده است، در صورتی که بنای گنبد قابوس از بنیاد تا [بالا جز] در ورودی و روزنهٔ کوچکی در پایین گنبد، هیچ گونه منفذی به خارج ندارد و به سبک زمان آن دوران، چون دخمهٔ تاریک و فاقد روشنایی است و این ابتکار یعنی بازگذاردن فواصل ترک ها در برج آرامگاه ابوعلی، علاوه بر آن که با وضع اقلیمی همدان و بادهای شدید آن سرزمین، بسیار عمل به مورد مستحسن به شمار می رود، اصولاً بنای مزبور را به صورتی بسیار جالب و مطبوع در آورده، آن را بسزیبا تر و پسندیده تر از آنچه تصور می رفت ساخته است.

 

 

تفاوت آرامگاه ابو علی سینا با گنبد قابوس
تفاوت آرامگاه ابو علی سینا با گنبد قابوس

 

بخش دانلود

فرمت فایل: PDF

حجم فایل: ۱ مگابایت

دانلود رایگان و مستقیم کتاب هوشنگ سیحون : بیوگرافی + اثار

 

منبع : ویکی پدیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code