, , , ,
کانال تلگرام معماری
خانه کراتکت

معرفی خانه کراتکت اثر لوکوربوزیه به همراه پلان

خانه کراتکت ، در شهر لا پلاتا ،مرکز بوئنوس آرئیوس، کشور آرژانتین ، ساختمانی است که توسط معمار بزرگ لوکوربوزیه ساخته شده است. این بنا در سال 1948 توسط دکتر پدرو دومینگو کراتکت، جراح ، سفارش داده شد و طی درخواست وی یک دفتر کوچک پزشکی در طبقه همکف بایستی طراحی می شد. خانه از چهار سطح اصلی با یک حیاط مجزا بین خانه و درمانگاه تشکیل شده است. این ساختمان روبروی پارک Paseo del Bosque قرار دارد.

 مکان  لاپلاتا، بوئنوس آیروس، آرژانتین
 سال ساخت   1948 – 1953
 دسته بندی  مسکونی
 کارفرما دکتر پدرو دومینگو کراتکت
 سبک  مدرنیسم
 معمار  لوکوربوزیه

 

نمای اصلی بنا شامل یک سایبان بسیار زیبا است. این سایبان ها در آمریکای لاتین مرسوم است و معمار بنا نیز از این غافل نشد و این مورد را به زیبایی هر چه تمامتر به نمایش دراورد.

خانه کراتکت

ساخت و ساز در سال 1949 با نظارت آمانسیو ویلیامز آغاز شد و در سال 1953 به پایان رسید. ( آمانسیو ویلیامز که بود؟ آمانسیو ویلیامز (19 فوریه 1913 – 14 اکتبر 1989) یک معمار آرژانتینی و یکی از نمایندگان برجسته معماری مدرن کشورش بود. اطلاعات بیشتر- کلیک کنید)

طراحی و ساخت خانه کراتکت

در این خانه پنج اصل معماری لوکوربوزیه رعایت شده است. این خانه نمایانگر یک واقعه برجسته در مسیر شخصی لوکوربوزیه است زیرا نمونه ای از ویژگی های فرهنگی و تاریخی معماری (عناصر خانه حیاط سنتی آرژانتین) را می توان در این بنا مشاهده کرد.

نکته قابل تامل:

لوکوربوزیه که خود از سردمداران معماری مدرن بود چگونه می توانست به نقش فرهنگ در معماری واکنش نشان دهد؟

اما به راستی باید گفت لوکوربوزیه که معماری بزرگ بود چگونه می توانست نقش فرهنگ و اقلیم را در معماری نادیده بگیرد؟

شاید همین طراحی ها باعث شدند تا لوکوربوزیه در آخر عمر تغییر رویه بدهد و جای طرح های کیوبیک و خشن به سمت تندیس های احساس گرایانه از جمله طرح کلیسای رونشان روی بیاورد.

 

حتما مطالعه کنید: مقاله جامع کلیسای رونشان

 

خانه دکتر کراتکت نیز یکی از معدود بناهایی است که لوکوربوزیه به ساختمان‌های از قبل موجود، متصل کرده و کاملاً در تطابق به یک بافت تاریخی است. با این خانه لوکوربوزیه ، بیش از هر پروژه دیگر ، ثابت کرد که معماری مدرن در واقع می تواند در گفتگوی هماهنگ با معماری سنتی باشد.

در داخل خانه ، معماری شگفت انگیزی دیده می شود. درون خانه یک درخت وجود دارد، بله یک درخت! یعنی در هنگام طراحی این درخت دیده شده و به جزئی از طرح درآمده و هنوز هم زیبایی خانه را مختل نمی کند که هیچ بلکه ضمن کارایی به زیبایی خانه افزوده است. تراس ، پرده های چوبی تاشو ، طراحی شیب دار پله ، کمد از جمله ویژگی های ویلا هستند.

درخت جزئی طراحی، خانه کراتکتترمیم

این خانه در فاصله سال‌های 1986 تا 1988 در صدمین سالگرد تولد لوکوربوزیه احیا شد و توسط کمیسیون نشانه های ملی آرژانتین به عنوان یک نشانه ملی اعلام شد. هم اکنون این بنا جایگاه انجمن تخصصی معماران بوئنوس آیرس موسوم به Colegio de Arquitectos است و صرفا در مواقع خاص و برای تورها در معرض دید عموم قرار دارد.

در ژوئیه سال 2016 ، این خانه و شانزده اثر دیگر لو کوربوزیه به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده اند.

نکته جالب در مورد بنا:

فیلم سینمایی The Man Next Door در سال 2009 در این خانه فیلمبرداری شد.

پلان خانه کراتکت

پلان خانه کراتکت نقشه خانه کراتکت

گالری تصاویر

برای بزرگنمایی بر روی تصاویر کلیک کنید.

منابع و Reference :

قسمتی از متن از ویکی پدیا انگلیسی اخذ و ترجمه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.