, , , ,
کانال تلگرام معماری

پاورپوینت معماری روم از باستان تا رنسانس (56 اسلاید)

پاورپوینت معماری روم از باستان تا رنسانس، به بررسی آثار و اتفاقات معماری روم، از دوران باستان، کلوسئوم و پارتنون تا دوران رنسانس، فلورانس و برونلسکی می‌پردازد. معماری روم که همواره یکی از جذاب‌ترین معماری های دنیای غرب بوده است، در این پاورپوینت به خوبی هر چه تمام تر سیر معماری روم را بررسی و به نمایش گذاشتیم.

پاورپوینت معماری روم از باستان تا رنسانس

خصوصیات پاورپوینت معماری روم از باستان تا رنسانس

  • در ابتدا تاریخ مختصری از اقوام رومی و کشور روم را آورده ایم.
  • سپس ویژگی های معماری رومی ها را بر شمرده ایم که شامل:
  1. پر شماری گونه های معماری
  2. گستردگی حجمی بنا
  3. فنون اولیه ساختمان
  • و بعد از این ها معماری روم باستان را به صورت دقیق تری مورد موشکافی قرار داده ایم و بررسی بنا ها همراه با پلان ان ها پرداختیم.
  • همانطور که می دانید بسیاری از بناهای روم باستان در کشور کنونی ایتالیا قرار دارند که این بناها را نیز مورد بررسی قرار داده ایم.
  • بعد از معرفی معماری روم باستان اندک اندک به معماری دوره های بعد تا رنسانس می رسیم، که شاهکارهای این دوره را نیز مورد بررسی دقیق قرار داده ایم.
  • همچنین در پایین همین صفحه در بخش گالری تصاویر، جهت آشنایی شما با پاورپوینت و همچنین جهت احترام به حقوق کاربران گرامی تصویر 8 اسلاید از پاورپوینت را قرار دادیم که می‌تونید مشاهده کنید.

معماری روم طاق کنستانتین

توصیه می کنیم این مطلبو هم ببینید: پاورپوینت تحلیل معماری رنسانس

معماری رومی: تاریخچه

قدرت روم که پس از اتروسکها بر ایتالیا حاکم و جانشین ایشان شد. اقوام ستیزه ایتالیا را مطیع حکومت واحد روم گردانیده و سرانجام ملتهای اروپای غربی و مدیترانه و خاور نزدیک را در زیر پرچم امپراطور روم گرد آورد .که به گفته مورخ بزرگ روم « انقلابی پدید آورد که تا ابد در یاد ها خواهد ماند ،و امروز نیز ملتها آن را احساس می کنند.»

در واقع اگر در بررسی امروزمان می بینیم که نبوغ یوناننین با تابش هر چه بیش تر در عرصه هنر ،علم ، فلسفه ، تاریخ، و به طور کلی در قلمرو عقل و تخییل می درخشید نبوغ رومی در عرصه فعالیتهای دنیوی حقوق و کشورداری پر تو افکنی می کند 15 .و به اعتقاد بسیاری دیگر هنر رومی از هنر یونانیان متولد گردید . هنر رومی به واقع انتشار دهنده میراث هنر یونانیان بوده است. و هر چند عده ای اعتقاد بر این دارند که معماری رومی ریشه در معماری اتروریایی داشته است اما در واقع دارای خصوصیاتی یونانی مآبی بوده است .

پر شماری گونه های معماری: ویژگی معماری رومی

گسترش پر شتاب سلطه رو میان باستان باعث گردید که تر تیبی متداول و همه گیر و شکلی مجلل در معماری به وجود آورنند و هر آنچه را که می خواستند بزرگ می ساختند و در ساختن آن هم درنگ نمی کردند این روحیه رومیان در صورتی برای بومیان سرزمینهای تسخیر شده مقبول می افتاد که با رنگ و بوی محلی آمیزش پیدا میکرد .که پیدایش این بناها با مداخله که در وضع عمومی شهر ها به وجود می آورد تحرک و پویایی جدیدی به شهرها می بخشید به طریقی که آبراه ها ،حمامها ، ورزشگاها ،آمفی تئاتر ها و… دارای گوناگونی فراوانی گردید و انواع مختلفی به خود گرفت.

میدان سن پیترو در واتیکان روم

توصیه می کنیم مطالب زیر را نیز ببینید:

بناهای معرفی شده در این پاورپوینت

از جمله بناهایی که در این پاورپوینت به معرفی آن ها پرداختیم، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- Colosseum  کولوسئومدانلود تحقیق معماری روم

بزرگترین آمفی تئاتر و ورزشگاه روم باستان که دستور ساخت آن را وسپاسیان(Vespasian) امپراتور روم در سال 70 میلادی صادر کرد. در این استادیوم وسیع،تماشاگرانرومی میتوانستند، گلادیاتورها و حیوانات وحشی را که تا سرحد مرگ باهم مبارزه میکردند را تماشا کنند.

2- Florence Cathedral  کلیسای جامع فلورانس

این کلیسای جالب توجه از نشانه های پیشرفت فلورانس میباشد. این کلیسا در قرن سیزدهم ساخته شد اما طراحان قرن سیزدهم کلیسای جامع فلورانس نتوانستند محاسبات ساخت گنبدی با قدرت کافی برای پوشش منطقه وسیع مرکز آن، که حدود 42 متر بود را انجام دهند، تا اینکه معماری به نام فیلیپو برونلسکی (FilippoBrunelleschi) در سال 1420 راه حل این مشکل را پیدا کرد.

3- فلورانس Firenze

فلورانس نام شهر باستانی فلورنتیانا میباشد که در ایتالیا فیرنتزه نامیده میشود. در ایتالیای مرکزی و ناحیه توسکانی واقع شده و مرکز استان فلورانس گه رود آرنو در آن جاری است.در عکس زیر رود آرنو را مشاهده میکنید که از زیر پل پونته ویکینو(Ponte Vecchio) جاری است.

4- موزه هنری پلازو دلی

اوفیتزی(Palazzo egli Uffizi) معروفترین موزه فلورانس میباشد. ساختمان آن متعلق به قرن شانزدهم بوده که ادارات دولتی و دادگاهها در تشکیل میشده اند. هم اکنون در آن آثار نقاشی نفیسی از هنرمندان بزرگ ایتالیا و فرانسه در آن نگاهداری میشود.

5- کلیسای سانتا ماریا نولا

کلیسای سانتا ماریا نولا (Santa Maria Novella) یکی از زیباترین کلیساهای فلورانس است که در اوخر قرن 14 و اوایل قرن پانزده ساخته شده و با نقاشیهای زیبایی تزیین شده است.

و بسیاری دیگر از بناها که توصیه می کنیم آن ها را در پاورپوینت مشاهده بفرمایید.

 

گالری تصاویر پاورپوینت معماری روم از باستان تا رنسانس

مشخصات فایل دریافتی شما

شما یک فایل فشرده شده (zip) دریافت می کنید که بعد از خارج سازی از حالت فشرده، مشخصات فایل به شکل زیر می باشد.

عنوان  معماری روم از باستان تا رنسانس
فرمت  پاورپوینت PPT
تعداد اسلاید  56 اسلاید
حجم  5 مگابایت

بخش خرید و دانلود

برای خرید و دانلود پاورپوینت معماری روم از باستان تا رنسانس بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.