, , , ,
کانال تلگرام معماری
مرمت خانه ظهیرالاسلام

پروژه مرمت خانه ظهیرالاسلام یا سردار محمدولی تنکابنی

پروژه مرمت خانه ظهیرالاسلام یا سردار محمدولی تنکابنی یک پاورپوینت از خانه ظهیرالاسلام هست که به صورت کلی به بحث های مرمتی این خانه پرداخته؛ در ابتدا تا حدودی خواننده را به

  1. موقعیت خانه
  2. تاریخچه خانه
  3. کاربری
  4. مشخصات ابعادی
  5. خصوصیت های معماری
  6. عناصر معماری
  7. مصالح استفاده شده
  8. ایستایی بنا
  9. و
  10. وضعیت موجود

و ایچنین مواردی آشنا می کند. و سپس به بحث اسیب شناسی وارد می شویم. آسیب شناسی بنا توسط یک جدول جامع انجام شده است که اسیب های بنا را در چهار جهت جغرافیایی مشخص کرده است.

مرمت خانه ظهیرالاسلام

خانه ظهیرالاسلام به نقل از ویکی پدیا

پیشینه

خانه ظهیرالاسلام عمارتی از دورهٔ قاجار است. این عمارت از آن جهت که خانهٔ مسکونی یکی از سران مشروطه است و با توجه به آن که نمونه‌ای کم‌نظیر و کامل از بناهای مسکونی دورهٔ قاجار بوده و با توجه به موقعیت قرارگیری در محله‌ای خاص قابل بحث و بررسی ست؛ و از آنجا که این بنا مبین تحول در بناهای کوشکی دورهٔ قاجار و تلفیق با معماری اروپایی است ارزشهایی را برای بنا بدنبال دارد. طبق مطالعات این بنا فاقد لوح یا کتیبه‌ای است که تاریخ ساخت آن را مشخص کند، ولیکن با توجه به تلفیق معماری بومی و غربی و سقف شیروانی این خانه گواه بر این است که این کوشک متعلق به اواخر دورهٔ ناصرالدین شاه است. مساحت خانهٔ منسوب به «سپهبد تنکابنی» مشهور به «ظهیرالاسلام»، داماد ناصرالدین شاه و فرماندهٔ فتح تهران، حدود ۲۲۰۰ متر مربع زیربنا با ساختمانی ۲۲۰ مترمربع در دو طبقه شامل یک طبقه زیرزمین و یک طبقه همکف است که در دورهٔ قاجار ساخته شده‌است. مالکیت ملک موصوف به سلطان محمد میرزا سیف الدوله(عضدی قاجار) تعلق داشته است که به صورت امانت در اختیار ظهیرالاسلام قرار گرفته بود«مدارک و مستندات»

پلان خانه ظهیرالاسلام

مالکیت کنونی بنا

در حال حاضر مالکیت بنا به‌طور خصوصی در دست سازمان تأمین اجتماعی ست. سیدتقی نوربخش مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی نیز در حاشیه حضورش در خبرگزاری مهر دربارهٔ وضعیت بنای تاریخی خانه‌ای که تحت تملک این سازمان قرار دارد و مردم تهران آن را به‌عنوان خانه ظهیرالاسلام می‌شناسند، به خبرنگار مهر گفت: اکنون عملیات ساختمانی و مرمت این خانه تاریخی شروع شده و ما برای آن بوجه هفت میلیارد تومانی اختصاص داده‌ایم تا به صورت یک مرکز فرهنگی به بهره‌برداری برسد. نقشه‌های آن کشیده شده تا به عنوان یک میراث فرهنگی در جهت وظایف فرهنگی تأمین اجتماعی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه خانه ظهیرالاسلام در اختیار سازمان تأمین اجتماعی باقی می‌ماند افزود: امسال (۱۳۹۶) این خانه بازسازی شده و به بهره‌برداری می‌رسد.

اگرچه این بار نیز مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی از تغییر کاربری این بنای تاریخی و مرمت آن خبر داده‌است اما دوباره مرمت خانه ظهیرالاسلام (سردار تنکابنی) متوقف مانده‌است.

گالری تصاویر پروژه مرمت خانه ظهیرالاسلام

در بخش گالری تصاویر پروژه مرمت خانه ظهیرالاسلام ، جهت آشنایی بیشتر شما با پاورپوینت و همچنین جهت احترام به حقوق کاربران، تعداد 6 اسلاید از پاورپوینت را قرار داده ایم، که می توانید مشاهده بفرمایید.

برای بزرگنمایی تصاویر بر روی ان ها کلیک کنید.

مشخصات و دانلود پروژه مرمت خانه ظهیرالاسلام

 عنوان  پروژه احیا خانه ظهیرالاسلام
 تعداد اسلاید  39 اسلاید
 فرمت  پاورپوینت ppt
 حجم فایل  3 مگابایت

بخش خرید و دانلود

برای خرید و دانلود بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

 

توصیه می کنیم از موارد زیر دیدن کنید:
آرشیو پروژه مرمت ابنیه در معمار گلد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.