, , , ,
چهار کتاب معماری
چهار کتاب معماری

چهار کتاب معماری اثر آندره پالادیو معمار بزرگ ایتالیایی

چهار کتاب معماری رساله ای در مورد معماری اثر معمار شهیر ایتالیایی آندره پالادیو می باشد. این رساله اولین بار به زبان ایتالیایی در چهار جلد در سال ۱۵۷۰ میلادی در شهر ونیز ایتالیا انتشار یافت. البته این کتاب بخاطر اهمیت فراوانش بعدها بارها و بارها چاپ مجدد شد.

کتاب برای اولین بار در سال ۱۶۶۳ در یک نسخه در لندن توسط گودفری ریچاردز به زبان انگلیسی منتشر شد. اولین نسخه کامل زبان انگلیسی توسط معمار ایتالیایی Giacomo Leoni در سال ۱۷۱۵-۱۷۲۰ در لندن منتشر شد.

چهار کتاب معماری آندره پالادیو !

این رساله به چهار کتاب تقسیم می شود:

کتاب اول:

در مورد مواد و فنون ساختمانی بحث می کند. این پنج سبک کلاسیک ( توسکانی، دوریک، یونیک، کورنتی، و ترکیبی) را در تمام قسمت های آنها (پایه ها ، ستون ها ، معماری ها ، قوس ها ، پایتخت ها ، ترابری ها) ثبت می کند و همچنین در مورد سایر عناصر ساختمانی (سقف های طاق دار ، کف ، درها و پنجره ها) بحث می کند.

کتاب دوم:

طراحی خانه های شهری و ویلاهای کشور، در و اطراف ونیز می باشد که تقریباً همه توسط خود پالادیو طراحی شده است. این‌ها شامل نه کاخ، ۲۲ ویلا (۱۳ مورد از آنها به اتمام رسیده است ، پنج مورد دیگر نیز تا حدودی تکمیل شده) و یک سری پروژه های غیرواقعی.

کتاب سوم:

به مسائل مربوط به شهرسازی می پردازد: خیابان ها ، سنگ فرش های سنگی ، پل های سنگی و چوبی و پیاده‌روها که نمونه هایی از ریشه های رومی در کنار نمونه های معاصر تهیه شده است. همچنین از باسلیکاها، از جمله باسلیکایی که توسط ویتروویوس در فانو طراحی شده است و باسیلکا مهم پالادینا در ویسنزا نیز طراحی شده است.

کتاب چهارم:

شامل پنج فصل معرفی کلی ، سپس ۲۶ فصل است که هر یک از آنها طرح های معابد خاص رومی که از دوران باستان قدمت دارند، همراه با یک طرح کلیسای معاصر است. انتخاب های پالادیو از نظر جغرافیایی از رم ، ناپل ، اسپولتو ، Assisi ، پولا و Nîmes محدوده.

برخی از ۲۶ معبد مورد بحث در این بخش شامل موارد زیر است:

  • فصل ششم، از پیش نویس های برخی معابد باستانی که در رم هستند و اول معبد صلح (معبد صلح ، روم)
  • فصل هفتم، معبد مریخ انتقامجو (در تالار آگوستوس)
  • فصل هشتم، معبد نوا تراژان (معبد تراجان)
  • فصل نهم، معبد آنتونینیوس و فاوستینا (معبد آنتونینوس و فاوستینا)
  • فصل دهم، معابد خورشید و ماه (معبد زهره و روم)
  • فصل یازدهم، معبد به طرز مبتذل “Galluce
  • فصل دوازدهم، معبد مشتری (معبد سروافیس)
  • فصل سیزدهم، معبد Fortuna virilis یا Manly Fortune (معبد Portunus)
  • فصل چهاردهم، معبد ویستا

مطلب پیشنهادی:

ساختمان سکرتریت در چندیگار هند

لوکوربوزیه

پل رودولف

نویسنده

پالادیو یک جنبش معماری را تأسیس کرد که نام آن را از نام خود گرفته است ، معماری پالادیان. کتاب چهار کتاب معماری شامل طرح های خود پالادیو است که از خلوص و سادگی معماری کلاسیک تجلیل می کند. برخی از این ایده ها فراتر از یک تخته نقشه کشی نرفته است ، در حالی که برخی دیگر ، به عنوان مثال نقشه های ویلا ، با موفقیت ساخته شده اند. وضوح این کتاب الهام بخش بسیاری از مراجعین و معماران دیگر بود. معماری پالادیان در سراسر اروپا محبوبیت زیادی پیدا کرد و تا پایان قرن ۱۸ میلادی تا آنجا که در آمریکای شمالی گسترش یافته بود ، گسترش یافته است. توماس جفرسون ، رئیس جمهور آمریکا ، از تحسین شدگان پالادیو بود و زمانی از این کتاب به عنوان “کتاب مقدس” یاد می کرد.

منابع و References

قسمتی از متن ترجمه چهار کتاب معماری در مقاله I quattro libri dell’architettura در ویکی پدیا انگلیسی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.